Gry i zabawy weselne

Planowanie wesela dla wielu par kojarzy się głównie z doborem sali, jedzenia czy wyborem między orkiestrą  a dj-em. Bardzo często pary zapominają o ważnej kwestii jaką są zabawy weselne. Warto wczesniej zaplanować gry i konkurencje które nie tylko będą trwały podczas oczepin. Lista zabaw weselnych jest ogromna, dlatego często nasuwa się pytanie co wybrać? Sprawdź, jakie zabawy i konkursy warto zorganizować, aby goście chętnie brali w nich udział.

Testy sprawnościowe

Oprócz najważniejszych osób na weselu czyli oczywiście młodej pary w tej zabawie będzie jeszcze potrzebne JAJKO. Gdy młodzi zbiorą się na środku sali Pan młody staje na krześle, a zadaniem młodej jest przemieszczenie surowego jajka zaczynając od prawej nogawki, a kończąc na wyjęciu jajka z nogawki lewej. Gdy role się odwrócą to Panna młoda staje na krześle i zawiązuje na swoim udzie krawat młodego, ten ma za zadanie rozwiązać go beż użycia rąk.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: JAJKO i KRAWAT MŁODEGO

Testy zgodności

Para młoda siada odwrócona do siebie plecami tak by się nie widzieć, wtedy zostają zadawane pytania na które młodzi muszą odpowiedzieć zgodnie, jeśli tej zgodności nie ma goście wymyślają karę. Inną odsłoną tej gry jest przekręcenie głowy. Młoda para odpowiada na pytania ile chcą mieć dzieci, potem na dany znak odwracają się do siebie, jeśli zrobią to w tą samą stronę mogą spodziewać się dziewczynki, a jeśli w przeciwną chłopca

Przedmioty potrzebne do zabawy to: MIEJSCE DO SIEDZENIA, TABLICZKI Z NAPISEM TAK/NIE / JA/ON/ONA

 

Butelka i długopis

Zabawa polega na tym, że młody ma zawiązane oczy a do jego paska zostaje doczepiony sznurek na którego końcu jest długopis. Młoda musi pokierować mężem w taki sposób, aby długopis znalazł się w butelce.  Po poprawnie wykonanym zadaniu wodzirej może zakończyć zabawę słowami : „Tak oto będzie wyglądała noc poślubna”.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: OPASKA NA OCZY, SZNUREK, DŁUGOPIS,PASEK

 

Buciki weselne

Gdy przychodzi czas oczepin i młoda zdejmuje swój welon a młody muchę, goście zabierają im również obuwie. Zadaniem młodych jest wykupienie swojej własności za alkohol. Zespół przygrywa wtedy melodię z tekstem: 'Panie Młody nie bądź Felek wykup młodej pantofelek, pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki’.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: ALKOHOL, WELON/MUCHA I OBUWIE PAŃSTWA MŁODYCH

 

Poznajmy się

Do tej zabawy musimy zaangażować dużo więcej osób, bo im więcej tym trudniej!

Zabawa polega na tym, by po zmyśle dotyku rozpoznać swojego partnera. Panu młodemu zawiązujemy oczy, a na krzesłach przed nim sadzamy Panne młodą w gronie innych pań. Młody po wybranej części ciała dotyka wszystkie panie biorące udział w zabawie. Zadanie zostanie wykonane poprawnie gdy młody rozpozna swoją żonę. Potem role się odwracają i w ten sam sposób Panna młoda szuka swojego męża.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: MIEJSCE DO SIEDZENIA, OPASKA NA OCZY

 

Licytacja

Panna młoda stoi na środku a wokół niej licytujący goście. Panowie licytują, żeby Młoda podnosiła co raz wyżej sukienkę, panie natomiast, żeby opuszczała z powrotem na podłogę. Pan młody lub jego drużba chodzą z cylindrem i zbierają licytowane sumy. Kiedy oczom ukarze się podwiązka, zdejmuje ją pan młody i wręcza wygrywającemu, który oczywiście staje się teraz  gwiazdą wieczoru.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: CYLINDER/KOSZYK NA PIENIĄDZE

 

 

Ciasteczka

W najpopularniejszej wersji biorą udział 3 pary. Mąż z nowo poślubioną żoną, świadkowie oraz nowa Młoda Para wyłoniona w trakcie oczepin. Prowadzący zabawę weselną ustawia trzy rzędy krzeseł tak, by na każdym rzędzie mogła położyć się jedna z partnerek. Na brzuchach bądź dekoltach partnerek kładziemy po 2 duże ciastka. Zadaniem partnerów jest jak najszybsze zjedzenie ciastek bez pomocy rąk.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: MIEJSCE DO SIEDZENIA, CIASTKA

 

Wózek

Oczywiście nie może zabraknąć najbardziej znanej zabawy weselnej! W zabawie obowiązkowo bierze udział Panna Młoda i Pan Młody. Każdy kto chce zatańczyć z Panną lub Panem Młodym musi wnieść opłatę. Pieniądze zbierają najczęściej świadkowie. Grę można urozmaicić oznajmiając, że wygrywa ten, który ostatni zatańczy z Panną Młodą. Goście weselni przebijają swoje stawki odbijając młodą żonę z tańca na taniec. Zebrane pieniądze Para Młoda przeznacza na symboliczny wózek dla nienarodzonego niemowlaka.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: KOSZYCZKI NA PIENIĄDZE

 

Fanty

W zabawie uczestniczy od 5 do 10 osób. Zabawa polega na tym, że na dany znak uczestnicy muszą znaleśc i przynieść we wskazane miejsce wymienioną przez prowadzącego rzecz. Co może być tą rzeczą? Wszystko, na początku możemy proponować łatwiejsze rzeczy jak: zapalniczka, krawat czy widelec, ale warto z czasem podnosić poprzeczkę i stopień trudności odnajdywania „fantów”.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: RZECZY ZNAJDUJĄCE SIĘ NA SALI

 

Pociąg

Osoba prowadząca zabawę zbiera maksymalną ilość gości. Goście ustawiają się w szeregu czyli w wagonikach. Zalecane jest, aby w rolę maszynisty wcieliła się Panna Młoda. Do zabawy warto wykorzystać atrybuty np.: kierownicę i gwizdek dla prowadzącego pociąg. Treść piosenki to oczywiście słynne: „jedzie pociąg z daleka” Uatrakcyjnieniem zabawy są stacje, do których dojeżdża pociąg. Wodzirej oznajmia w jakim kraju zatrzymał się pociąg a goście starają się odtańczyć narodowy taniec danego kraju.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: GWIZDEK, KIEROWNICA, PRZEBRANIA

 

Gazetowy taniec

Do zabawy zapraszamy od kilku do kilkunastu par. Każdej rozdajemy duży format rozłożonej gazety tej samej wielkości. Pary zaczynają tańczyć. Uczestnicy odpadają z gry, gdy wypadną poza swój kawałek gazety. Muzyka przygrywa różne melodie. Co jakiś czas składamy gazetę na pół  podnosząc w ten sposób poziom trudności. Tańczymy do momentu aż na parkiecie zostanie 1 para na jak najmniejszym kawałku papieru.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: GAZETA

 

Mumia

Prowadzący gre wybiera od 10 do 12 osób i dzieli je w pary. Jedna osoba z pary stoi nieruchomo, podczas, gdy druga osoba zawija swojego partnera w papier toaletowy. Od stóp do głów, tak aby stworzyć papierową mumię. Możecie użyć także kolorowego papieru dekoracyjnego czy bibuły. Para, która stworzy najładniejszą mumię wygrywa.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: PAPIER TOALETOWY/BIBUŁA/PAPIER KOLOROWY

 

Sznurek

Jeśli chodzi o zabawę ze sznurkiem możemy wybrać dwa warianty. Jeden z nich jest dla bardziej trzeźwych i jeszcze trochę nieśmiałych osób. Dwie osoby trzymają w górze sznurek, a wybrane pary tańczą przechodząc pod nim. Sznurek z każdą kolejną rundą zostaje opuszczany. Wygrywa para która przejdzie tańczącym krokiem jak najniżej.

Wariant drugi jest zdecydowanie dla osób które wyzbyły się już wstydu. Wybrane pary stoją w prostej linni a na przeciwko nich jest nagroda wieczoru (najczęściej wódka). Wygrywa ta osoba która ułoży sznurek do butelki z ubrań które ma na sobie.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: SZNUREK, ALKOHOL

 

Sztuka ubierania

Goście dobierają się parami. Panowie koniecznie muszą założyć marynarki. Zespół zaczyna grać, pary tańczą. W pewnym momencie muzyka cichnie, a panowie ściągają marynarki, przekładają na lewą stronę, a następnie zakładają na siebie. Panie mogą pomagać. Ostatni, któremu się to uda odpada. Zabawa trwa do wyłonienia zwycięzcy.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: MĘSKIE MARYNARKI

 

Siła pośladków

Wręczamy chętnym paniom, słabo napompowane baloniki. Aby wygrać, Panie muszą przebić baloniki swoimi pośladkami. Świadkowie ustawiają krzesła i ustalają linię startu. Na wcześniej umówiony znak startu wszystkie panie biegną do swojego krzesła, na które kładą balon, a następnie siadają na niego, tak aby go przebić. Wygrywa ta która przebije balon jako pierwsza.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: MIEJSCE DO SIEDZENIA, BALONY

 

Obrączki

Wybieramy 2 grupy: pierwsza grupa z rodziny Pana młodego. Druga grupa z rodziny Panny młodej. Każdej osobie dajemy po jednej wykałaczce. Osoby wkładają wykałaczki do buzi i na nich mają przenosić obrączkę kolejnej osobie, bez używania rąk. Gdy obrączka spadnie – zaczynają od nowa. Grupa która pierwsza przeniesie obrączkę do końca wygrywa.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: WYKAŁACZKI, OBRĄCZKI

 

Spinacze

W zabawie uczestniczą 2 pary. Panom zawiązujemy opaski na oczach, a na paniach zaczepiamy po 10 spinaczy na różnych częściach ciała. Podmieniamy partnerki i każemy panom zdjąć jak najszybciej wszystkie spinacze z nowych partnerek.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: SPINACZE, OPASKA NA OCZY

 

Przelejmy coś

Dana zabawa posiada dwa etapy. Pierwszy z nich polega na tym, że
mężczyźni lokują puste butelki po piwie w spodniach w ten sposób, by wystawała sama szyjka. Panie dostają szklanki pełne wody. Zadaniem pań jest przelanie jak największej ilości wody do pustych butelek. Liczy się czas i precyzja. Technika dowolna. Drugi etap polega na tym, że
puste szklanki stawiamy na podłodze, a panowie bez użycia rąk przelewają z powrotem zawartość butelki do szklanki. Oczywiście butelka nadal znajduje się w spodniach panów. Wygrywa ta para, która rozleje najmniej wody.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: BUTELKA, SZKLANKA, WODA

 Gwizdek

Tworzymy dwa zespoły po cztery osoby. Zespoły siadają naprzeciwko siebie (dwa rzędy po cztery krzesła). Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie. Zadania wykonywane są po kolei przez każdego z członków drużyny. Po wykonaniu zadania osoba daje sygnał koledze z drużyny, że ta może już zacząć swoje zadanie (klepiąc ją po plecach). Oto przykładowe zadania do zabawy: Pierwsza osoba z każdej drużyny je owoc. Gdy wykonana zadanie klepię drugą osobę, która musi napompować balon aż pęknie i tak po kolei. Ważne by ostatnia osoba miała najtrudniej.

Ostatni uczestnik zabawy musi zjeść pół szklanki bułki tartej, a następnie zagwizdać sto lat młodej parze. Bułka tarta wysusza ślinę i przez około 2-3 minuty żaden mężczyzna nie będzie dał rady zagwizdać! Ważną rolę odgrywa prowadzący, który może wykorzystać pełen wachlarz komentarzy w stosunku do dorosłego pana, który nawet nie potrafi zagwizdać.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: MIEJSCE DO SIEDZENIA, GWIZDEK,  BUŁKA TARTA

 

Dyscypliny sportowe

Do zabawy zgłasza się klika par. Każda para losuję karteczkę, na których są wypisane różne dyscypliny sportowe. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie wybranych dyscyplin w tańcu. Grę możemy urozmaicić przez przekazanie informacji o dyscyplinie tylko parze tańczącej, wtedy publicznośc może zgadywać!

Przedmioty potrzebne do zabawy to: KARTKI Z DYSCYPLINAMI SPORTOWYMI

 

Złapmy się

Zbieramy spośród gości weselnych pary obu płci. Tworzymy kółeczko tak by na przemian stały panie i panowie. Rozpoczynamy powolny taniec trzymając się za ręce. Zespół muzyczny co jakiś czas przestaje grać, a prowadzący pyta o kolejne części ciała: za rączki się trzymaliśmy? Goście wykonują polecenia i łapią się za tą część ciała którą usłyszą.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: BRAK

 

Zakręcony

Potrzebujemy kilku kijków, kilku panów i kilku kieliszków z wódką. Na sygnał uczestnicy wypijają kieliszek wódki. Tuż po tym przykładają czoło do postawionego kijka i dziesięć razy obiegają go dookoła. Na  koniec jak najszybciej biegną do Panny Młodej, która stoi na drugim końcu sali i trzyma w dłoniach nagrodę.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: KIJE, ALKOHOL

 

Kareta

Do gry zapraszamy 9 osób różnej płci, które wcielają się w kolejne role: 4 koła karety, 2 konie, 1 woźnica, no i oczywiście Król (Pan Młody) i Królowa (Pani Młoda). Każdy musi zostać poinformowany kim jest. Zabawa weselna polega na szybkim reagowaniu na słowa opisujące poszczególne części lub osoby z karety (należy wstać i obiec szybko krzesło, na którym się siedzi). Za niezareagowanie na słowo dostaje się karę. Karę otrzymuje ten który nie zareagował i nie obiegł krzesła lub zrobił to z dużym opóźnieniem np. Król (czyli Pan Młody reprezentujący Króla). Winowajca za karę musi wypić kieliszek wódki bez popitki.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: MIEJSCE DO SIEDZENIA, ALKOHOL

 

Drwal

Do zabawy weselnej zapraszamy panów. Zdejmują marynarki, podwijają rękawy koszuli, ściągają buty, ściągają skarpetki, podwijają spodnie. Panowie klękają, a przed nimi kładzie się deseczkę do krojenia. Do ręki dostają siekierki. Przed panami kładzie się cienki patyczek i oznajmia się, że trzeba go posiekać na jak najdrobniejsze kawałki. Następnie panom zawiązuje się oczy. Kulminacyjnym punktem zabawy jest podmiana patyczka na ich własne skarpetki. W efekcie przed nimi leży ich własna skarpetka. Goście weselni zagrzewają nieświadomych uczestników. Nagrodę zdobywa ten, który zrobi największe dziury w swojej skarpetce. 

Przedmioty potrzebne do zabawy to: OPASKA NA OCZY, SIEKIERKA, DESKA DO KROJENIA, PATYCZKI

 

Rewia mody

Zabawa polega na skompletowaniu  kilku zestawów damskich obcisłych ciuszków w które przebiorą się podpici Panowie. Ich zadaniem będzie zaprezentowanie się na wybiegu. Para Młoda wybiera zwyciężcę, ale nie tylko po prezentacji. Panowie za zadanie będą mieć zatańczyć, po pierwsze Walca, po drugie taniec dyskotekowy, i po trzecie taniec erotyczny. Dla najlepszego nagroda.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: DAMSKIE OBCISŁE CIUCHY

Chochla

Zabawa dla kilkunast osób, które tańczą w okręgu, przekazując sobie w rytm muzyki wazową
łyżkę. W momencie gdy muzyka się zatrzyma, ostatnia osoba, która będzie w rękach trzymać łyżkę,
musi karnie wypić wódkę z rekwizytu.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: ŁYŻKA WAZOWA, ALKOHOL

Karuzela

Wodzirej zaprasza na parkiet panów posiadających krawaty. Panie pomagają panom związać się
wzajemnie krawatami. Na znak  panowie zaczynają tańczyć dookoła w rytm dynamicznej
muzyki. Jeśli żaden z nich nie wypadnie z karuzeli, otrzymują oni nagrodę przygotowaną przez
Parę Młodą

Przedmioty potrzebne do zabawy to: MĘSKIE KRAWATY

Jabłko

Każda para dostaje jabłko uwiązane na końcu sznurka. Panie trzymają jabłka a zadaniem panów jest zjedzenie jabłka w jak najkrótszym czasie bez pomocy rąk. Sznurki powinny być jednakowej długości. Im dłuższy sznurek i większe jabłko tym sztuka zjedzenia jabłka jest trudniejsza.

Przedmioty potrzebne do zabawy to: SZNUREK, JABŁKO

Gry i zabawy weselne są bardzo ważne by towarzyszyła nam przyjemna atmosfera na weselu. Większość z konkursów da się świetnie dopasować do charakteru uroczystości. Postaraj się, by stworzona przez ciebie lista propozycji pasowała do twoich gości!