Ile dać na wesele?

Kiedy zbliża się wesele w rodzinie lub wśród przyjaciół, jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest to ile wypada włożyć do koperty na wesele? Jest to bardzo ważna kwestia i warto wiedzieć jak wygląda sytuacja. Trendy zmieniają się co roku, dlatego trzeba być na bieżąco. Wysokość stawki zależy od wielu czynników jak np. tego, gdzie odbywa się przyjęcie weselne, jaki jest stopień powiązania gości z parą młodą itd.

Ile dać na wesele?

Czasy się zmieniają w bardzo szybkim tempie. Nowożeńcom daje się już zupełnie inne prezenty niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Jednak jedno jest niezmienne. Wciąż zasadnym jest wręczenie koperty.

Pierwszą kwestią jaką należy wziąć pod uwagę to średnia cena talerzyka. W mieście jest to ok 250 – 300 zł, natomiast we wsi to około 150 zł.

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczenie jest stopień pokrewieństwa. Najwięcej do koperty powinni dać rodzice, jednak z racji na to, że zwykle to oni są organizatorami wesela i ponoszą największe koszty, nie muszą wręczać dodatkowej koperty. Kolejną osobą, która powinna nie oszczędzać na kopertach są chrzestni. Zgodnie z przyjętą zasadą zwykłe wkładają oni ok 1000 zł. Niektórzy dodatkowo decydują się na jakiś upominek. Z kolei dziadkowie, rodzeństwo i kuzyni muszą się nastawić na wydatek około 500 zł lub więcej. Dużo zależy też od tego, czy ktoś idzie sam czy z osobą towarzyszącą lub całą rodziną. Pozostali goście mają mogą wyłożyć znacznie mniej. Wiele osób zastanawia się ile para powinna dać na wesele? Jeżeli chodzi osoby mniej związane z młodymi, warto po prostu sugerować się ceną stolika.

Czy podpisywać koperty?

Kolejną kwestią, która budzi wiele wątpliwości jest to czy podpisywać kopertę. Są dwie możliwości. Zgodnie z pierwszą, dobrą praktyką jest włożenie do koperty liścika z podpisem. Droga mówi o włożeniu kartki z życzeniami, aby zaznaczyć, od kogo ona jest. W ten sposób młode małżeństwo będzie miało dodatkowo pamiątkę.

Warto dokładnie się zastanowić i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Co dać na wesele oprócz pieniędzy?

Uroczystość ślubna to jeden z najważniejszych dni w życiu młodej pary. Pieniądze w kopercie to najbardziej uniwersalny i praktyczny prezent. Nie ma obawy, że nie trafi w gusta młodych lub zdubluje się z innymi podarkami. Jednak, aby ten dzień został w ich pamięci do końca życia, warto dodatkowo zdecydować się ma prezenty, które będą niezwykłą pamiątką. Warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami.

Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest podarowanie alkoholu z najwyższej półki. Przy wyborze prezentów dobrze jest także kierować się upodobaniem młodej pary i tym co oni lubią. Np. dla miłośników zwierząt można kupić akcesoria dla ulubionego pupila. Ciekawą możliwością są też kwiaty doniczkowe, drzewa do ogrodu lub elementy, które będą świetną częścią wyprawki dla dziecka, które będzie miało przyjść na świat.

Można też postawić na bardziej sentymentalne podarunki jak np. fotoksiążka czy album ze zdjęciami, które dotyczą wspólnych wspomnień, czy zestaw herbat smakowych. Można też podarować młodej parze kartę podarunkową do wybranego sklepu lub voucher na wakacje marzeń czy wypad do spa.

Jeżeli młoda para lubi sporty ekstremalne, ciekawym pomysłem może być opłacenie lotu balonem, skoku na bungee czy spadochronie. Oczywiście wciąż dobrym pomysłem jest podarowanie młodym zestawu sztućców, zastawy stołowej itd., czyli to rzeczy, które przydarzą się podczas urządzania swojego domu.

Ciekawą możliwością jest układanie specjalnej listy prezentów przez młodą parę. W ten sposób zaznaczają oni co im się może przydać. Dzięki wykonaniu takiego spisu, nie ma obawy, że podarunek będzie nietrafiony.

Niestandardowe pomysły na prezent

Na rynku dostępne jest także mnóstwo ciekawych pomysłów na podarunki dla młodej pary. Ciekawą propozycją jest zdrapka z przeżyciami. Zawiera ona kilkadziesiąt pól do zdrapywania, które przedstawiają zadania do wykonania dla nowożeńców. Kolejną propozycją jest zestaw pamiątkowych kubków z imionami i datą ślubu. Można też zakupić kocyk, czy ręczniki z ciekawymi tekstami. Są to bardzo ciekawe propozycje, które z pewnością się sprawdzą.

Ślub i wesele to najważniejszy dzień w życiu młodej pary. Dlatego warto dobrze przygotować się do tego wydarzenia i nie pojawiać się z pustymi rękami. Nowożeńcy z pewnością docenią wszelkie prezenty, podarunki i pieniądze w kopercie i będą przez długi czas wspominać swój wielki dzień, który mogli przeżyć razem z najbliższą rodzinom i przyjaciółmi.