Najgorsze prezenty ślubne

Prezenty ślubne to temat trudny i złożony, w którym łatwo o wpadkę. Nietrafione podarki zwykle kurzą się na półce, są oddawane lub sprzedawane. A przecież nie o to w tym chodzi. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego prezentu. Wcześniej jednak dowiedz się, jakie są absolutnie najgorsze prezenty ślubne oraz jak uniknąć wpadki.

TOP 10 – Najbardziej nietrafione prezenty ślubne

Najczęściej wymieniane nietrafione i niechciane prezenty ślubne

  1. Zwierzęta
  2. Wszelkie ozdoby i dodatki do mieszkania
  3. Akcesoria kuchenne lub do sprzątania
  4. Akcesoria dziecięce
  5. Wymowne podarki
  6. Prezenty typowe i bardzo zwyczajne
  7. Przedmioty kiczowate lub bezużyteczne
  8. Prezent przeznaczony tylko dla jednej osoby
  9. Prezenty z grawerowanymi lub wyszywanymi inicjałami
  10. Podróż poślubna i inne karnety lub bilety

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niewiele opcji pozostało. Jednak sprawa prezentu ślubnego nie jest wcale taka oczywista, a od wielu z wyżej wymienionych punktów mogą się znaleźć wyjątki. Zanim przejdziemy dalej, zastanów się, co młoda para może zrobić z nietrafionym prezentem?

Najczęściej taki podarek będzie się niestety kurzył. Czasem młodzi zdecydują się go sprzedać lub oddać komuś, komu będzie służył lepiej. Inne prezenty postarają się przearanżować tak, by dostosować je do swoich potrzeb. Jednak nie oszukujmy się – zdecydowanie lepiej byłoby wręczyć trafiony prezent. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Dlaczego te prezenty są nietrafione?

Choć niektóre punkty są oczywiste, przy innych mogą pojawić się pewne wątpliwości…

Omówmy sobie wszystko od samego początku. Zwierzęta są złym pomysłem z dość oczywistych względów – nawet jeśli dana para planuje powiększenie rodziny o czworonoga, lepiej by wybrała go sobie sama. W dodatku z psem czy kotem nie wiadomo co zrobić podczas całej uroczystości.

Jeśli chodzi o ozdoby do mieszkania, to łatwo po prostu nie trafić w gust pary młodej. Do tego niektóre dekoracje, np. duże obrazy, mogą nie znaleźć miejsca w ich domu. Ktoś może woleć rolety, ktoś zasłony, a jeszcze ktoś inny zwykłe lampki. Ozdoby to duże ryzyko i małe szanse na trafienie. Podobnie wygląda sytuacja akcesoriów kuchennych i innych sprzętów domowych. Część z nich para już pewnie posiada i wcale nie chce ich wymieniać, z kolei część będzie jedynie stać i się kurzyć. Kupienie ekspresu do kawy dla pary, która nie znosi tego napoju to ogromne faux pas.

Akcesoria dziecięce i „wymowne” podarki o tle seksualnym to również złe pomysły. Para młoda może nie chcieć dzieci, a nawet poczuć presję ich posiadania ze strony osoby, która wręcza taki prezent dla pary młodej. Podobnie ma się sprawa z gadżetami erotycznymi czy bielizną. Nie wiadomo, czy trafisz w gust młodej pary, a w dodatku to podarki bardzo niezręczne, zwłaszcza na przyjęciu przepełnionym osobami z rodziny…

Kolejna kategoria to prezenty kiczowate, zwyczajne i po prostu nudne. Kapcie, figurki zakochanych zwierząt czy kubki ze „śmiesznymi” napisami to prezenty, które mało komu się podobają. Do tego większość z kategorii tych kiczowatych jest po prostu niepraktyczna i zbiera kurz. Z kolei podarowanie kapci czy pudełka kosmetyków z drogerii bardziej pasowałoby do świąt Bożego Narodzenia niż wesela, które najczęściej zdarza się tylko raz w życiu.

Następne na liście są prezenty dla pary młodej… a właściwie dla jednej osoby z tej pary. Kupienie biżuterii dla niej z pominięciem pana młodego lub odwrotnie, zakup krawatu bez pomyślenia o pannie młodej to prawdziwa porażka prezentowa. Możesz nie lubić małżonka swojej przyjaciółki, jednak nie jest to powód do zepsucia wszystkim humoru pomijając jedno z nich podczas obdarowywania. Odbicie w drugą stronę, czyli do prezentów bardzo personalizowanych, to również nie najlepsze wyjście. Nie wiadomo, czy panna młoda przyjmie nazwisko męża, czy może stanie się odwrotnie. Poza tym chociażby ręczniki z wyszywanymi inicjałami śmiało można podciągnąć do kategorii prezentów kiczowatych.

Ostatnie na liście są karnety, bilety i podróże. Z pozoru wydaje się to ciekawy i oryginalny prezent. Jednak wyobraź sobie, że na taki sam pomysł wpadło dziesięciu innych gości. Albo że panna młoda ma lęk wysokości, podczas gdy dostała w prezencie skok na bungee. A może nowożeńcy uwielbiają wycieczki górskie, a Ty podarujesz im wyjazd na plażowanie? Jeśli nie znasz kogoś bardzo dobrze, karnety czy podróże to jedne z najbardziej ryzykownych prezentów dla nowożeńców.

Skoro tego nie można…, to co właściwie można?

Wbrew pozorom lista prezentów, które można podarować nowożeńcom wciąż jest bardzo długa.

Najpiękniejsza sytuacja to taka, gdy para młoda samodzielnie spisze listę prezentów ślubnych, które chciałaby otrzymać. To coraz modniejsze rozwiązanie, do tego bardzo praktyczne. Taka lista jest dołączana do zaproszeń na uroczystość. Czasem też młodzi życzą sobie po prostu otrzymać pieniądze zamiast konkretnych prezentów i to też jest duże ułatwienie. Co jeśli jednak takiej listy nie ma?

Pieniądze to dalej pomysł, który można wykorzystać. Istnieje wiele sposobów na podarowanie ich w ciekawszy sposób niż w zwykłej kopercie – wystarczy poszukać w Internecie. Jeśli jednak razi Cię pomysł wręczania gotówki nowożeńcom, możesz postawić na karty podarunkowe do sklepów, które lubią. Jeśli wiesz, że młodzi wkrótce będą urządzać mieszkanie i jeszcze nie zrobili zakupów, możesz kupić bon podarunkowy do odpowiedniego sklepu.

Najprostsza opcja to zawsze po prostu zapytać, jakiego podarku życzyłaby sobie para młoda. To bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli uniknąć wielu nietaktów czy nieprzyjemnych sytuacji podczas wręczania prezentu dla nowożeńców. Dlatego nie bój się chwycić za telefon i po prostu zadzwonić z pytaniem: jaki prezent by Cię ucieszył?