Wesele a koronawirus

Aktualizacja 23.01.2021 r.

Wesela w każdym województwie zostały zabronione do odwołania. 

Nie da się ukryć, że koronawirus daje się we znaki wielu obywatelom. Szczególne problemy w dzisiejszych czasach mają przyszli małżonkowie, którzy chcieliby wyprawić huczną uroczystość. Ostatnimi czasy wprowadzono najnowsze zmiany, które okazały się dla młodej pary bardzo uciążliwe. Jakie obostrzenia w związku z powyższym możemy wyróżnić? Jak to wygląda w poszczególnych strefach? Czy konieczne jest noszenie maseczek na weselach? Ile osób może wziąć udział w uroczystości? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Zmiany w strefie żółtej i zielonej

We wtorek, 29 września 2020 roku, minister zdrowia Adam Niedzielski, podczas konferencji prasowej poinformował obywateli o najnowszych obostrzeniach związanych z weselami. Zmiany nastąpiły w strefie żółtej i zielonej, natomiast w czerwonej jest bez zmian. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli wesele odbywa się w strefie zielonej, może w nim wziąć udział 100 osób (do tej pory liczba ta wynosiła 150), natomiast w przypadku żółtej- 75 osób (do tej pory 100). Jeśli chodzi o strefę czerwoną, nadal w zabawie uczestniczyć może maksymalnie 50 osób.

Czy istnieje ograniczenie czasowe?

Wiele osób sądzi, że będąc na weselu istnieje ograniczenie czasowe. Okazuje się, że nie jest to prawda. Wesela nie muszą kończyć się wraz z nadejściem ciszy nocnej, nawet w przypadku czerwonych stref. Jest to więc doskonała wiadomość dla tych, którzy w najbliższym czasie decydują się na wyprawienie tej przepięknej uroczystości.

Dezynfekcja i maseczki

Ministerstwo zdrowia w sposób szczególny zachęca, aby korzystać regularnie z płynu dezynfekującego. Dodatkowo zaleca, aby goście byli umiejscowieni rodzinami. Konieczna okazuje się również kwestia maseczek lub przyłbic, na szczęście tylko w przypadku obsługi. Dodatkowo powinniśmy unikać licznych grup, jednakże są to zalecenia, których wprowadzenie na weselu jest właściwie niemożliwe.

Dodatkowe informacje organizacyjne

Nie zmieniło się nic w kwestii osób, które przebywają na kwarantannie- nie mogą pojawić się na uroczystości. Konieczne jest posiadanie całej listy gości i obsługi po to, aby w razie potrzeby udostępnić ją odpowiednim służbom sanitarnym. Odległość pomiędzy brzegami stołów powinna wynosić więcej niż 2 metry. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zostaną oddzielone przegrodami, wówczas odległość zmniejsza się do 1 metra. Istotna jest również kwestia związana z kelnerami. Każdy z nich może obsługiwać maksymalnie 15 osób i co ważne, muszą obsługiwać ciągle te same stoły. Co ciekawe, samoobsługowe bufety również są dozwolone, jednak w tym przypadku konieczne jest wyznaczenie jednej osoby, która zajmie się obsługą. Pomieszczenia muszą być często wietrzone, a goście powinni mieć stały dostęp do środków dezynfekujących. Jeśli u gościa zostaną stwierdzone oznaki choroby, nie może zostać wpuszczony na teren danego obiektu.